• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 11/2003

'VANDA' - CZEREŚNIA WARTA UWAGI

Pierwsze wzmianki o przydatności do uprawy w Polsce czeskiej odmiany czereśni 'Vanda' ('Van' x 'Kordia') spotykano w literaturze ogrodniczej już kilka lat temu, jednak po kilku latach badań i skompletowaniu wyników doświadczeń odmianowo-porównawczych można podać znacznie więcej informacji o tej czereśni.

Wygląd drzewa

Rośnie ono średnio silnie lub słabo (fot. 1). W młodości tworzy koronę kulistą, później bardziej rozłożystą, zagęszczoną. Wcześnie wchodzi w okres owocowania. 'Vanda' jest wyjątkowo plenna, wytrzymała na mróz, średnio wrażliwa na choroby — jest mało podatna na raka bakteryjnego oraz inne choroby kory i drewna. Kwitnie średnio wcześnie. Dobrymi zapylaczami dla 'Vandy' są 'Stella', 'Karesova', 'Buttnera Czerwona', 'Van' i 'Burlat'.

Owoce są duże, o masie 7–8 gramów, kształtem zbliżone do owoców 'Vana'. Skórka początkowo żywoczerwona, błyszcząca, w miarę pozostawania owoców na drzewie staje się mahoniowa z odcieniem brązu (fot. 2). Miąższ jest czerwony, zwarty, chrząstkowaty, smaczny, podobny do owoców 'Kordii', sok czerwony, pestka mała, kulista. Dojrzewanie owoców przypada najczęściej na początek piątego tygodnia dojrzewania czereśni, a w tym okresie niewiele jest odmian o owocach tak wysokiej jakości. Warto zaznaczyć, że owoce 'Vandy' są mało podatne na pękanie, dlatego jako jedna z nielicznych czereśni — oprócz 'Sama' — nadaje się do uprawy w rejonach z dużą ilością opadów atmosferycznych.


FOT. 1. RZĄD 4-LETNICH CZEREŚNI ODMIANY 'VANDA' NA RÓŻNYCH PODKŁADKACH


FOT. 2. OWOCOWANIE CZTEROLETNIEGO DRZEWA 'VANDY' NA PODKŁADCE 'WEIROOT 154'

Owocowanie

W ISK oceniana jest przydatność różnych podkładek słabo rosnących dla 'Vandy'. W czteroletnim doświadczeniu dobrze owocują drzewa rosnące na podkładkach 'Weiroot 154', 'GiSeLA 5', 'PHL-A' oraz 'MaxMa 14' i 'Delbard'. Drzewa na tych podkładkach pierwsze owoce miały już w drugim roku po posadzeniu, a z drzew czteroletnich w tym roku zbierano nawet po kilkanaście kilogramów owoców. Cechą charakterystyczną 'Vandy' jest tworzenie dość zagęszczonej, zwartej korony przypominającej pokrojem formę naturalnego wrzeciona. Warto nadmienić, że w ISK na 'PHL-A' są już dziesięcioletnie drzewa tej odmiany i co roku bardzo dobrze owocują. Owoce 'Vandy' można pozostawiać na drzewach nawet jeszcze przez dwa tygodnie po optymalnym terminie zbioru, nabierają wtedy ciemniejszego zabarwienia skórki niż czereśnie o optymalnej dojrzałości (fot. 3 a i b). Systematycznie zwiększa się także masa owoców pozostawionych na drzewie, a ostatni zbiór można przeprowadzać razem z owocami 'Kordii' i 'Reginy'. Czereśnie 'Vandy' do tego czasu utrzymują bardzo ładny wygląd, stają się coraz słodsze, smaczniejsze, i co ważne — nie pękają. Z odmianami wrażliwymi na deszcz tak postępować nie można.


FOT. 3. OWOCE 'VANDY' W OPTYMALNYM TERMINIE DOJRZAŁOŚCI ZBIORCZEJ (a)
I PRZETRZYMANE NA DRZEWIE PRZEZ DWA TYGODNIE (b)