• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 11/2003

BUKIECIARSKIE DODATKI Z CIEPŁOLUBNYCH ROŚLIN (CZ. I)

W "Haśle" 9/2003 Autorka przedstawiła grupę roślin, których pędy lub owoce wykorzystywane są jako modne dodatki bukieciarskie, nadającą się do uprawy w polu. Tym razem opisuje gatunki o wyższych wymaganiach termicznych, będące źródłem tak zwanej zieleni ciętej (red.).

Pokaźna część dodatków roślinnych wymaga zimą uprawy w ogrzewanej szklarni lub tunelu foliowym. Jednak niektóre gatunki mogą okazać się zbyt energochłonne i cena tych produktów w porównaniu z analogicznymi sprowadzonymi z rejonów cieplejszych będzie dużo wyższa. Z tego względu polscy ogrodnicy pozostają przy wypróbowanych roślinach, choć z pewnością mogliby poszerzyć asortyment uprawianych gatunków czy odmian.

Ozdobne pędy

Szparag (Asparagus sp.). Oprócz bardzo popularnego w latach 70. i 80. ubiegłego wieku szparaga gęstokwiatowego (A. densiflorus) 'Sprengeri' i szparaga włosowatego (A. setaceus), nazywanego do niedawna pierzastym  (A. plumosus), produkowany jest dzisiaj szparag sierpowaty (A. falcatus), szparag gęstokwiatowy 'Meyersii' i 'Myriocladus' (fot. 1). Ten ostatni, wolno rosnący bywa określany jako szparag "modrzewiowy". Z mniej znanych gatunków można także spotkać w sprzedaży, pochodzące z importu, szparag zielony (A. virgatus) i szparag pnący (A. scandens — fot. 2). W Holandii na liście najlepiej sprzedających się kwiatów i zieleni ciętej w 2002 r. szparagi zajęły pod względem obrotu 31. miejsce. Sprzedano ponad 56 milionów ich pędów. Pozycja tych roślin utrzymuje się w ostatnich latach na mniej więcej stałym poziomie.


FOT. 1. SZPARAG GĘSTOKWIATOWY 'MYRIOCLADUS'


FOT. 2. SZPARAG PNĄCY

Ruszczyk  (Ruscus sp.). W Polsce sprzedawane są ruszczyk wielkojęzykowy (R. hypoglossum) i, do niedawna zaliczany także do ruszczyków, Danae racemosa. Ruszczyk kolczasty (R. aculeatus) wykorzystywany jest natomiast do suchych kompozycji.

Pospornica wąskolistna (Pittosporum tenuifolium) 'Silver Queen' (fot. 3) i pospornica Tobira (P. tobira) to również gatunki o ozdobnych pędach. Pierwszy z nich jest szczególnie chętnie dodawany do bukietów ślubnych, ze względu na drobne biało-zielone liście. W ostatnim sezonie na giełdach holenderskich sprzedano ponad 30 milionów pędów tych roślin.


FOT. 3. POSPORNICA WĄSKOLISTNA 'SILVER QUEEN'

Eukaliptus (Eucalyptus sp.). Rodzaj ten jest bardzo liczny. Jednak najczęściej w handlu spotykane są: E. cinerea, E. parvifolia, E. gunnii, E. populifolia i E. pelverulenta 'Baby Blue'. W Holandii eukaliptusy są mniej popularne od wcześniej wymienionych rodzajów. W 2002 r. sprzedano tam około 9 milionów pędów tych roślin.

Golteria. Dekoracyjne pędy bardzo długo zachowujące trwałość po ścięciu tworzy importowana Gaultheria shallon, znana na polskim rynku pod nazwą "salal" (fot. 4). Odcięte od pędów liście tej rośliny, mogące obejść się bez wody, wykorzystuje się — na przykład — do bukietów ślubnych lub do pokrywania powierzchni wieńców rzymskich, bardzo popularnych na zachodzie Europy.


FOT. 4. GAULTERIA SHALLON

Cibora (Cyperus sp.). Pędy tej rośliny wykorzystywane są jako element główny kompozycji. W Holandii w 2002 r. sprzedano ich prawie 9 milionów.

Inne. Pędy z pięknymi błyszczącymi liśćmi tworzy, rzadko spotykany w Polsce, Cocculus laurifolius.

Bardzo ozdobne pędy mają także importowane skrzypy (Equisetum sp.). Dodawane są one do kompozycji w różny sposób — proste lub załamane w węzłach.
Często używane są także egzotyczne rośliny sprowadzane z Australii, między innymi Adenanthos sp. (fot. 5), Brunia sp. Sprzedawane są one w większości w wielogatunkowych zestawach pod nazwą "safari" (fot. 6).


FOT. 5. ADENANTHOS SP.


FOT. 6. ZESTAW "SAFARI"

Dekoracyjne w czasie kwitnienia

Określanie tych dodatków mianem "zieleni ciętej" jest nieprecyzyjne, gdyż ich ozdobą są kolorowe, choć drobne kwiaty. Najlepiej sprzedającym się ciepłolubnym gatunkiem z tej grupy (60 milionów w 2002 r. w Holandii) jest Chamelaucium uncinatum (fot. 7). Równie docenianym "wypełniaczem", znanym także w Polsce, są odmiany astra nowobelgijskiego (Aster novi-belgii) i astra  wrzosowatego (A. ericoides) oraz A. pringlei (fot. 8). Obydwa gatunki są bylinami, jednak ich kwitnienie zależy od długości dnia, dlatego produkcja odbywa się w szklarniach lub tunelach. Rośliną, która również wymaga osłon podczas uprawy, jest buwardia (Bouvardia sp. — fot. 9), o białych, różowych bądź czerwonych kwiatach. Kwitnące pędy tej rośliny mogą nadawać, podobnie jak astry, lekkości bukietom. Takie samo zadanie spełnia w kompozycjach trachelia błękitna (Trachelium caeruleum). Gatunek ten tworzy drobne kwiaty, w zależności od odmiany, koloru niebieskiego, białego (fot. 10) lub różowego. 


FOT. 7. CHAMELAUCIUM UNCINATUM


FOT. 8. ASTER PRINGLEI 'MONTE CASSINO'


FOT. 9. BUWARDIA 'ROYAL EDITH'


FOT. 10. TRACHELIA 'WHITE MICHIGAN LAKE'

Żółte kwiaty o intensywnym przyjemnym zapachu otwierają się u akacji (Acacia dealbata, A. retinodes) określanych niewłaściwie "mimozami" (fot. 11). Spotykane są one dość rzadko na polskich giełdach, natomiast masowo występują na rynkach innych krajów — zwłaszcza we Włoszech.


FOT. 11. ACACIA RETINODES

Bogatą skalą barw odznaczają się kwiaty wilczomlecza lśniącego (Euphorbia fulgens — fot. 12). Pędy tej rośliny ciekawie prezentują się w kompozycjach, ponieważ są pięknie łukowato wygięte.


FOT. 12. WILCZOMLECZ LŚNIĄCY

Pomarańczowe kwiaty tworzy trojeść bulwiasta (Asclepias tuberosa — fot. 13), która ma dość szerokie zastosowanie w bukieciarstwie.


FOT. 13. TROJEŚĆ BULWIASTA